Во четвртото коло од Евролигата, Црвена Звезда беше поразена во Москва од тимот на ЦСКА со резултат 78:76 (17:21, 25:21, 15:15, 21:19).

Уште на почетокот на натпреварот, избраниците на Дејан Радоњиќ ја „стегнаа“ одбраната, за што „армијците“ немаа решение од средината на првата четвртина.

Токму тогаш, Звезда поведе благодарение на поените на расположениот Добриќ, и по првите 10 минути, имаше четири поени предност – 21:17.

ЦСКА го израмни резултатот со две тројки на Антонов и Ухов, проследени со тројка на Холинс, а наскоро гостите стигнаа до „плус шест“, но на крајот, домаќинот успеа да ја анулира разликата благодарение на поените на Војтман Боломбој.
Сепак, Волтерс го израмни резултатот со тројка во последните моменти од втората секција – 42:42.

Во третата четвртина видовме неверојатно тежок натпревар и само 30 поени, Звезда беше на погонот од Кузмиќ и Волтерс, додека ЦСКА израмни во последните моменти од четвртината со тројка на Швед – 57:57.

Мечот беше решен во последниот дел, во кој со тројките на Клајбурн и Војтман, „армијците“ стигнаа до првото водство во второто полувреме, но гостите возвратија со поени од Волтерс и Кузмиќ, кои целосно ги вратија во натпреварот.

Сонот за голем триумф го урна Швед со  тројка на две минути пред крајот на натпреварот, по што тимот на Димитрис Итудис не ја испушти тешко извојуваната предност, иако Никола Калиниќ погоди тројка во последните моменти од натпреварот.

„Црвено -белите“ имаат за што да жалат, со оглед на одличниот настап на избраниците на Дејан Радоњиќ, кој овој пат беше најблиску до голема победа во Москва.

ЦСКА победи благодарение на улогите на Клајбурн (18 поени) и Швед (16 поени, 4 скока и 5 асистенции).

Кај Звезда Волтерс постигна 16 поени, Кузмиќ на 14 поени додаде уште седум асистенции , Калиниќ постигна 11, а Добриќ и Ивановиќ исто така беа двоцифрени кај гостите.