Килијан Мбапе  спречи сензација , домашен пораз на една од најскапите тимови во светот, бидејќи Анже водеше со 1: 0 до 69. минута .

Потоа Мбапе центрираше, а Данило израмни со удар со глава. Три минути пред крајот, судијата, откако го прегледа видеото поради играта со рака на играчот на Анже, покажа пенал, кој  во гол за триумфален пресврт го реализираше  Мбапе.
Така, тој постигна пет гола и шест асистенции од почетокот на сезоната. Од доаѓањето во ПСЖ пред три години, тој постигна 137 и постигна 67 голови

Сепак, најефективниот потег на Мбапе од играта во која го спаси ПСЖ не е гол или асистенција, туку она што го направи пред тоа.

Во 60. минута ја прими топката во тешка позиција и ситуација; долж аут-линијата, опкружен со шест ривали. Сепак, тој избега спектакуларно. Со дриблинг во трк, тој се ослободи од шест противници и стигна до петерецот. Таму се обиде да го помине Рафиња, но дефанзивецот на Анже конечно му ја одзеде топката таму.