Кошаркарите на Црвена звезда го претрпеа вториот последователен, а вкупно трет пораз од почетокот на сезоната во Евролигата. Црвено-белите вечерва пред 4.658 гледачи во салата „Александар Николиќ“ беа поразени од Алба од Берлин со резултат 78:63, па сега и двете екипи имаат ефект од две победи и три порази по пет одиграни кола. .

Дејан Радоњиќ повторно не можеше да смета на најдобрите играчи, иако во ростерот се вратија Лазиоч и Цирбес, но сега заедно со повредениот Вајт, поради коронавирусот отсуствува и Никола Ивановиќ.

Така Звезда остана без уште еден важен играч во ротацијата, а проблемите во нападот беа видливи уште од првата минута. Додека препознатливата енергија во одбраната успеа да го неутрализира недостатокот на идеи во нападот, црвено -белите имаа активен резултат, а кога одбраната попушти на почетокот на втората четвртина, Алба почна да ја зголемува предноста и многу брзо стигна до водство од 28:12.

Дури тогаш Волтерс, Митровиќ и Добриќ се разбудија накратко, правејќи серија од 10: 0, а Звезда се доближи на 28:22. Сепак, тоа беше краток блесок, па Алба повторно го фати напаѓачкиот ритам на крајот од втората четвртина и замина со тринаесет поени разлика на полувреме – 38:25.

Навивачите на Црвена звезда се надеваа дека избраниците на Радоњиќ можат да повторат нешто слично како што направија пред неколку дена против Цедевита Олимпија, кога Звезда стигна до победа од 15 поени разлика ппосле минус 16, но Алба вечерва не дозволи такво нешто.

Гостите во вториот дел успешно одржуваа двоцифрена предност, а Звезда во само еден момент во третиот дел успеа да се приближи на минус девет поени.

Огњен Кузмиќ беше најефикасен кај Звезда со 16 поени и шест скока, Волтерс го следеше со 13, а Лука Митровиќ постигна 11 поени и девет скока.

Победничкиот тим го предводеше Маодо Ло со 17 поени, по 11 постигнаа Сикма и Зусман.