Веселин Вујовиќ триумфално го започна СП откако Иран во трилер завршница стигна до победа против Чиле со 25-24 во највозбудливата пресметка  денеска на Мундијалот.

Иран две третини беше во предност до највисоки плус три , но во завршницата Чиле успеа да се врати (17-17), па и да поведе (18-17) и потоа со серија од 3-0 беше блиску до победа. Но ракометарите на Иран не се предавааа, па за почна пресвртот.

Иранците одговорија со  4-0 и скоро загубената позиција ја претвори во добитна комбинација од 24-23. Во последната минута  Чилеанците успеаа да изедначат, но во финишот примија нов гол за конечен триумф на Иран.

Ораеи постигна седум гола за Иран, а Хеидапур нанижа пет, додека Фојтхман со шест беше најефикасен кај Чиле.

Словенија рутински ја оствари првата победа против Саудиска Арабија, победувајќи со 33-19. Овничек и Јанц дадоа по шест гола, а Јуре Доленец четири за лесен триумф  на „змајчеките“.

Унгарија, без поголем проблем стигна до прва победа со 35-27 против Јужна Кореја. Унгарците ја завршија работата кога остварија  двоцифрена предност (21-11). Мате Лекаи даде седум гола, а Родригес и Роста по пет за Унгарија.

Зеленортските острови со 33-25 славеа против Уругвај во резултатски неинтересен меч, во кој победникот беше јасен уште на полувреме. Фуртадо даде шест, а Семедо и Ландим по пет за триумфот на африканскиот тим.