Кошаркарите на Црвена звезда го победија Партизан во полуфиналето на Купот Радивој Корач со резултат 83:75.

Спектакуларниот меч во полуфиналето на Купот го одбележаа голем број погодоци, промашувања, но и прекин поради кој судиите го напуштија паркетот.

По многу драма и напнатост, Звезда го совлада Партизан и отиде во финалето каде ќе има дуел против Мега.

Партизан имаше +18 во втората четвртина (44:26), црвено-белите се вратија на крилата на својот аргентински тандем, а мечот дури беше прекинат поради лудилото на навивачите по тројката на Недовиќ за +9 за Звезда. во последниот период (60:69 ).

Џејмс Нанели беше најефикасен кај Партизан со 19 поени, 16 постигна Зек Ледеј, 13 Матијас Лесор и 12 Кевин Пантер.

Во победничкиот тим 15 поени постигна Лука Вилдоса, 14 Филип Петрушев и Немања Недовиќ, 12 Факундо Кампацо и 11 Лука Митровиќ.

Натпреварот започна тензично и напорно и немаше поени во првата минута, потоа Партизан ја загуби топката, а Бен Бентил погоди во контранапад, но Ексум веднаш одговори за 2:2.

Бранко Лазиќ ја проби одбраната на Партизан погодувајќи тројка за водство од 2:5, а кој би помислил дека тоа ќе биде единствената тројка на Звезда во првото полувреме, по што промаши 11 последователни удари за три поени.

Одбраната на Партизан беше агресивна, повторно голем дел од работата завршија со скокови , па црно-белите по неколку брзо загубени топки на бековите на Звезда стигнаа до 21:15 благодарение на тројката на Алекса Аврамовиќ на крајот од првата четвртина.

Вториот започна многу бурно, бидејќи тренерот на Црвена звезда, Душко Ивановиќ беше исклучен по само две минути игра. Тој веруваше дека Ален Смаилагиќ го фаулираше Филип Петрушев на забивање, па следеше жестока дискусија со судиите и две брзи технички грешки, односно исклучување.

Моментумот веќе во голема мера беше на страната на Партизан, кој потоа стигна до 28:17, односно прво двоцифрено водство на натпреварот.

На ред дојде дискусијата меѓу играчите, односно Кампацо и Анѓушиќ, откако Аргентинецот направи прекршок во напад, па и двајцата добија техничка грешка, а набрзо Кампацо го принуди Ексум да направи трета лична грешка и Партизан беше во неволја.

Ексум создаваше многу за црно-белите од низок пост, често преку Кампацо, а црно-белите успеаја да стигнат до 18 поени предност, за Звезда да намали на 44:34 на крајот од првото полувреме со серија од 8:0.

Генерално во текот на сезоната Партизан често се мачеше во третата четвртина, а тоа се случи и на овој натпревар.

Само 14 поени постигнаа црно-белите, а нападот на Звезда доживеа ренесанса и рапсодија и црвено-белите постигнаа 25 поени!

Вилдоса и Кампацо беа иницијатори на серијата, но и Филип Петрушев кој ја презеде одговорноста .

Предноста на Партизан се топеше, а проблемите се натрупуваа бидејќи Данте Ексум и Зак Ледеј добија по четири лични грешки и вечниот ривал знаеше како да го искористи тоа.

На стартот од четвртата четвртина следеше целосен пресврт, а поените на Петрушев со прекршок го доведоа резултатот на 60:66, а потоа Партизан промаши уште неколку удари, а Немања Недовиќ со тројка зголеми на 60:69.

Во тој момент судиите решија да го напуштат теренот и дербито беше прекинато. По речиси 20 минути пауза, судиите се вратија и натпреварот продолжи, но кошаркарите на Партизан не успеаја да спречат пораз.

Звезда стигна и до двоцифрена предност, но Партизан успеа да се спушти на -4 и тоа е се што успеа да направи. Звезда на крајот сосема заслужено оди во финалето каде ќе игра со Мега.