Македонскиот репрезентативец Валон Етеми игра во одлична форма во 2023 година, па по пет постигнати голови во овој период  додаде и втора асистенција во два ипол месеци. Но залудно беше додавањето за гол откако Истанбулспор загуби кај великанот Бешикташ со 1-3.

Етеми асистираше во 70-та минута за да го врати Истанбул во мечот, но на крајот не успеаа да се изборат за бод. Домаќинот ја завери победата во третата минута од судиското надополнување со гол на Реднонд. Претходно Тосун и Абубакар двапати погодија во мрежата на Истанбул.

Македонскиот репрезентативец сезонава има 10 гола и четири асистенции во 23 меча во својата деби сезона во турската Суперлига. Лани во второлигашката конкуренција имаше седум гола и десет асистенции.

Истанбул со 24 бода останува во тесна трка за опстанок, пласиран четврти одзади во моментов.

Асистенцијата може да ја видите на 3:50 минути од хајлајтсот од пресметката со Бешикташ.