Навивачите на Атлетико Мадрид во еуфорија го напуштија стадионот „Ванда Метрополитано“, откако нивните миленици го совладаа градскиот ривал Реал Мадрид со 3-1.

Натпреварот беше решен во првите дваесетина минути, во кои Алваро Мората по само 184 секунди прв ја затресе мрежата на Кепа, а потоа Гризман во 17. минута  го удвои водството. Потврда на триумфот дојде на самиот старт на второто полувреме, со втор гол на Мората, а претходно Крос со гол во 35. минута за момент донесе надеж за пресврт кај „кралевите“. За одбележување е што домаќинот сите три гола ги постигна со удари со глава.

Атлетико со овој триумф се приближи до врвот од табелата во Ла Лига и тоа со 10 бодови со меч помалку од конкурентите, додека Реал Мадрид падна на третата позиција со 15 бодови од шест средби, по еден помалку од Барселона и големото изненадување Џирона.

За Реал Мадрид ова беше прв пораз во тековната сезона, откако имаше пет од пет на стартот од Ла Лига.

Головите од првото полувреме може да ги погледнете ТУКА.