Кошаркарите на Партизан се поразени од Андора во натпреварот од 4.коло од групата А на Еврокупот.

Андора – Партизан 61:60 (16:12, 8:20, 24: 8, 13:20)

Андора: Милер-Мекинтајр 11, Паули 10, Олумуџива, Лов, Хана 2, Нуа 2, Накиќ, Дијањ 4, Крафорд 7, Колом, Јелинек 10, Морган, Артеага 15, Мекел, тренер: Ибон Наваро

Партизан: Пантер 13, Куруц 2, Ледеј 12, Загорац, Аврамовиќ 8, Копривица 2, Дангубиќ 2, Смаилгаиќ 7, Мур, Глас 6, Трифуновиќ 2, Мадар 6, тренер. Жељко Обрадовиќ

Андора е првата екипа сезонава која успеа да го победи Партизан,  со резултат 61:60 во 4. коло од Еврокупот.

Партизан до овој натпревар беше единствениот непобедлив тим во Европа, од тимовите кои играат во Еврокупот, Евролигата или Лигата на шампионите на ФИБА. Немаа пораз во АБА лигата и Еврокупот, но сега се поразени од Андора.

Во тензичнa завршница Аврамовиќ шутираше од половина терен и промаши, па Партизан беше поразен „благодарение“ на лошата трета четвртина.

Видовме тежок почеток на играта и само по две минути од првиот поен откако го мина Џем Мадара, бидејќи Зак Ледеј убаво му асистираше во контра, а потоа темпото малку се забрза и црно-белите поведоа со 8:4. .

Домашните се консолидираа и го вратија водството на своја страна со серија од 5:0, влегоа во неволја кога Коди Милер-Мекинтајр набрзина направи два фаули, но благодарение на Јелинек и Артеага имаа 16:12 на крајот од прва четвртина.

Во втората четвртина Партизан одигра многу подобро, видовме одлични минути на Алекса Аврамовиќ, особено во одбраната, додека Зек Ледеј погоди две важни тројки од корнер и упати серија од 13:3, по што црно-белите имаат убава предност од 32:24 на полувремето.

Се започна со одличното забивање на Паули, а потоа Дијањ и Артеага имаа атрактивни забивања, додека Партизан надругата страна не бираше добри удари и изгледаше целосно анемично.

Благодарение на одличната игра Андора стигна до 48:38 при тропање на Милер-Мекинтајр, но Аврамовиќ во последните моменти од третиот период намали на 48:40.

По катастрофалната трета четвртина, избраниците на Желимир Обрадовиќ одиграа многу подобро, им недостасуваше трпение и концентрација за подобар резултат. Пантер и Ледеј со неколку важни кошеви се обидоа да ги вратат црно-белите во игра, водеа дури и со 58:57, но немаа сили за победа.

Андора беше подобра екипа во тензично финале и заслужено славеше со 61:60, а мечот во кариерата го одигра Виктор Артеага со 15 поени, поранешниот плејмејкер на Партизан Коди Милер-Мекинтајр имаше 11, а Паули и Јелинек по 10.

Во редовите на Партизан Пантер имаше 13 поени, а Зак Ледеј 12.