Рома одигра 1-1 против Фиорентина на „Олимпико“. Тоа и не е така лош епилог за тимот на Жозе Мурињо ако се знае дека „волчицата“ го заврши дуелот со само деветмина на теренот.

Белгискиот фудбалер Ромелу Лукаку беше стрелец на првиот гол за Рома по само пет минути игра, но Фиорентина заигра подобро во продолжение и бараше шанса за израмнување.

Залевски со вториот жолт картон ѝ овозможи на екипата од Фиренца да го зголеми притисокот и да стигне до израмнување во 66. минута преку Мартинез Кватра.

Рома доби уште еден црвен картон, и тоа во завршницата од натпреварот, кога Лукаку беше исклучен од судијата.

Екипата на Жозе Мурињо е четврта со 25 бодови, додека Фиорентина е на седмото место со 24 бода.