Тотенхем остварои сигурен триумф на гостински терен кај Нотингем Форест со 2-0 за втора победа по ред во Премиерлигата и враќање во трката за топ-4.

Бразилскиот напаѓач Ришарлисон во втората минута од судиското надополнување на првиот дел го матира голманот на Нотингем, а домаќинот Форест на почетокот на второто полувреме имаше неколку шанси и успеа да постигне гол, но истиот беше поништен поради офсајд.

Тотенхем е на делба на четвртата позиција со Манчестер сити со по 33 бодови, додека Нотингем е на 16. место со 14 бода.

Во 65 минута некогашниот младински репрезентативец на Македонија се запиша во листата на стрелци и ги потврди трите бода.

До крајот Тотенхем остана со играч помалку, ама и тоа не влијаеше за да се промени ситуацијата. Сега четата на Постекоглу има 33 поени, исто колку и шампионот Манчестер Сити кој е на четвртото место.