Далас зависи од инспирацијата на Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг, но дефинитивно Маверикс се посилни за уште еден екстра играч, австралиецот Данте Егсум. Поранешниот кошаркар на Партизан во последната секунда од регуларниот тек на натпреварот против Хјустон постигна тројка за нерешено 129-129 и обезбеди дополнителни пет минути кои целосно им припаднаа на Маверикси:

Ракетите растеретени од важноста на натпреварот, имаа 22 поени предност во втората четвртина (61-39) и беа блиску да го растурат Далас во борбата за најдобрата можна позиција пред плеј-офот. Маверикси израмнија во третиот период на 96-96, но Хјустон повторно се одлепи на 108-98 со серија од 12-2. Потоа следуваше нов налет на Далас, во чии редови Дончиќ и Ирвинг играа буквално сами додека во последната секунда не се појави Егсум. Тројката на австралискиот репрезентативец им даде потребна самодоверба и сигурност на домашните, па не стануваше збор кој ќе победи во продолжението.

<

Ирвинг натпреварот го заврши со 48 поени, седум скока и две асистенции, Дончиќ додаде 37 поени, додека Егсум имаше 14 поени (5/11 од поле, 2/4 од три, 2/2 слободни фрлања), 9 скока и 2 асистенции за 35 минути. Кај Хјустон се истакнаа Дилон Брукс со 29, Фред Ванвлит со 24 и Џејлен Грин со 21 поен.

Клиперси ја надминаа негативата од 26 поени во Лос Анџелес и го победија Кливленд со 120-118 со кошот на Пол Џорџ на седум секунди пред крајот. Во третиот период Кавси имаа огромна предност (89-63), на почетокот на последниот дел гостите од Охајо намалија на -14, но следеше серија од 11-0 која ја навести важната победа за Клиперси во борбата за четвртото место на Западот пред плеј-офот. Со учинок од 50-28, Клиперси се четврти во конференцијата и најверојатно ќе останат таму, бидејќи имаат две победи помалку од Оклахома и три повеќе од петтопласираниот Далас.

Џорџ беше најдобар стрелец со 39 поени, а кај Лос Анџелес Клиперс се истакнаа Дариус Гарланд со 28 и Еван Мобли и Макс Страс со по 20 поени