Хрватската Дејвис куп репрезентација поведе со 1-0 во полуфиналниот натпревар против Србија на завршниот турнир во Мадрид, откако Борна Гојо го победи 33-от тенисер во светот Душан Лајовиќ со 4-6, 6-3, 6-2. во првиот поединечен натпревар по еден час и 58 минути игра .

Тоа беше трет настап на 23-годишниот Спличанец и трета победа на Гојо, кој се претвори во вистински херој на хрватската Дејвис куп репрезентација.

На патот кон Хрватска до полуфиналето, Гојо стана најпријатното изненадување на целиот завршен Дејвис куп турнир, а согласно стекнатото реноме го започна и дуелот против 33. тенисер во светот Душан Лајовиќ. Во првиот гем се врати од 0-30 на сервис, во вториот дојде до ’брејк’ откако српскиот репрезентативец имаше 40-0.

Гојо беше опуштен и разигран, што му овозможи да ги искористи грешките на противникот кои беа многу чести на почетокот на натпреварот. Хрватскиот репрезентативец поведе со 4-1 и се чинеше дека првиот сет веќе му е „во џебот“. Но, тогаш се случи голем пресврт.

При 4-2 и 40-0,  23-годишниот спличанец почна да реди грешки една по друга. Лајовиќ влезе во серија од 13 последователни поени и двапати му одзеде сервис на Гојо. Хрватскиот тенисер успеа да освои само еден од 18-те одиграни поени до крајот на сетот, па Лајовиќ дојде до значајна предност по 42 минути.

Отворањето на вториот сет беше копија на она што се виде на почетокот на мечот, бидејќи Гојо ги доби првите три гема, а по трите израмнувања во четвртиот гем остана без нова можност за ’брејк’, а во следниот го загуби сервисот.

Но, за разлика од првиот сет, Гоџо немаше таков пад во играта во вториот сет. Тој остана верен на тактиката на чекање на грешките на ривалот, кои почнаа да доаѓаат во низа, па веќе во шестиот гем хрватскиот тенисер дојде до нов „брејк“. Лесно ја задржа стекнатата предност и по 86 минути игра го освои вториот сет.

За разлика од првиот сет во кој направи 12 неизнудени грешки, Гојо во вториот остана само на пет, додека Лајовиќ имаше дури 15.

Гојо играта од вториот сет ја пренесе во одлучувачкиот трет сет, во кој првите четири гема ги доби со два „брејка“. Лајовиќ беше целосно немоќен, па по речиси два часа игра Борна Гојо дојде до победа и ја донесе хрватската репрезентација на вратата од четвртиот пласман во финалето на Дејвис купот.

Таму во вториот поединечен меч може да ја однесе Марин Чилиќ, кој ќе игра против најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Ако резултатот е 1-1 за пласман во финалето ќе одлучи натпреварот во двојки во кој за Хрватска ќе играат Никола Мектиќ и Мате Павиќ, а за Србија  Новак Ѓоковиќ и Никола Чачиќ.