Фудбалерите на Венеција беа поразени од Верона на својот стадион со резултат 4:3 во натпреварот од 16. коло на италијанската Серија А.

Одлично фудбалско шоу беше забележано во Венеција, каде домашните фудбалери играа со Хелас Верона, а натпреварот заврши со резултат 4:3 за гостите.

За да биде спектаклот уште поголем, Пјетро Чекарони се погрижи да добие директен црвен картон во 63. минута поради играње со рака.

Верувале или не, Венеција прокоцка одлични 3-0, водството го стекна во првото полувреме благодарение на головите на Чекарони во 12. минута, Црнигој во 19. и Анри во 27. минута.

Потоа Верона намали на 3:1 во 52. минута со автоголот на Анри, а по играњето со рака на Чекарони, Капрари го претвори пеналот во гол во 65. минута, а Џовани Симеоне израмни на 3:3.

Херој на овој натпревар беше синот на Диего Симеоне, кој го постигна и четвртиот гол на натпреварот во 85. минута и и донесе победа на Верона од 4:3.