Во првиот натпревар од новата ера, онаа по заминувањето на симболот и најдобар играч и стрелец Лионел Меси, Барселона го победи Реал Сосиедад со 4: 2 во првото коло од Ла Лига на домашен терен.

Барселона го постигна првиот гол без Меси во 19 -та минута, девет минути откако гледачите на „Камп Ноу“ го скандираа Меси. Мемфис Депај, засилување од Лион, центрираше добро од слободен удар од 35 метри на десно, а Жерар Пике постигна ефектен погодок со глава за 1: 0.

Во судиското продолжение на првото полувреме, Мартин Брајтвејт го зголеми водството на 2: 0, исто така ефикасно со глава и по уште еден убав центаршут.

Брајтвејт го доби скокот од голманот Ремир во 59. минута и погоди за 3: 0. Мечот како да беше решен, а победата на Барса беше сигурна. Сепак, Реал Сосиедад се врати во последните осум минути. Јулен Лобете намали на 3: 1 во 82. минута, а три минути подоцна Микел Ојарзабал стрелаше прецизно од слободен удар за 3: 2.

Гостите тргнаа по она што изгледаше невозможно – израмнување по огромниот заостаток – но наместо тоа, Барселона ја потврди победата во судиското продолжение. Брајтвејт убаво се загради и асистирање до Серхио Роберт, кој погоди со прецизен удар за конечни 4: 2.