Една од најдраматичните сезони во историјата на Формула 1 ќе заврши денеска по Големата награда на Абу Даби, која започнува во 14 часот.

Луис Хамилтон и Макс Верстапен во трката влегуваат целосно израмнети на 369,5 поени, а прв ќе стартува Холанѓанецот, кој во квалификациите беше нешто помалку од четири десетинки побрз од Британецот. Трет ќе стартува Ландо Норис, а четврти соиграчот на Верстапен, Серхио Перез.

Кој треба да ја освои титулата?
Пресметката е прилично едноставна – кој е подобро пласиран ќе ја освои светската титула. Има само еден случај во кој тоа не би било доволно за тој што е подобро пласиран. Доколку Хамилтон го освои деветтото место, а Верстапен биде десетти и извози најбрз круг, и двајцата возачи би освоиле по два поени; Хамилтон два за пласман, а Верстапен еден за пласман и бонус поен за најбрзиот круг.

Во тој случај титулата светски првак би ја освоил Верстапен поради поголемиот број на победи (9:8) во сезоната. Истото правило важи и ако и двајцата не успеат да ја завршат трката. Во тој случај би останале на 369,5 бодови и Холанѓанецот би бил шампион.

Што ако Верстапен го истурка Хамилтон од патеката и двајцата не ја завршат трката?
Комплицирано е. Холанѓанецот не би имал никакви последици доколку судиите проценат дека се работи за несреќен случај, но директорот на трката на ФИА, Михаел Маси, веќе индиректно го предупредил Верстапен дека таквата тактика нема да функционира бидејќи подоцна може да му бидат одземени бодовите.

Но, теоретски, ако Верстапен мудро изведе таков „маневар“, би можел да се извлече и да се спаси од стресот да не мора да му дозволи на Хамилтон да биде пред него. Британецот во последно време е страшно брз, а предност создаде со подобрениот мотор кој Мерцедес го конструираше за крајот на сезоната.

Дали некој во историјата на последната трка од сезоната намерно се забил во главниот конкурент за титулата и на тој начин ја освоил?
Една од најлегендарните трки беше во 1989 година, кога клубските колеги Аиртон Сена и Ален Прост се натпреваруваа за титулата на претпоследната трка од сезоната во Сузуки. Во кругот 46, Прост го затвори Сена па и двајцата излетаа од патеката. Сена на крајот и се врати, но беше дисквалификувана и Прост ја освои титулата.

На последната трка во Херез 97. година Шумахер намерно се заби во Жак Вилнев за да го исфрли од трката и да ја освои титулата. Но, Шумахер по сударот мораше да се откаже, а Канаѓанецот ја продолжи трката, што беше доволно за да го освои Светскиот куп.

Доколку денес биде подобар од Верстапен, Хамилтон ќе ја освои осмата титула и со тоа ќе стане најуспешниот возач во историјата. Британецот минатата сезона се изедначи со Шумахер во седум титули и моментално го држи рекордот по бројот на победи (103), пол-позицијата (103) и подиумот (181).

Доколку победи Верстапен тоа ќе биде прва титула за него.

Каде може да се следи трката?
Спортклуб има право да емитува во трката и можете да ја следите на SKHD каналот.