Богатата НБА вечер ја одбележаа две победи на гостите со тројки со звукот на сирената. Лос Анџелес Лејкерс го совлада Далас Маверикс по продолжение со 107:104, а јунак на гостите беше Остин Ривс, кој погоди во последната секунда од дополнителниот период. Кошаркарот на Лејкерс му донесе победа на својот тим по продолжение со гол за три по одлична акција во која учествуваше целиот тим.

Дуелот во Далас мина со резултатска неизвесност и резултатска нишалка а домаќинот со пофокусирано влезе во финишот на последната четвртина. Сепак, надежта на Лејкерси ја врати Вејн Елингтон со тројка на две секунди пред крајот за израмнување и продолжение.

Приликата што Елингтон им ја донесе на гостите Ривс ја претвори во победа, а заедно со споменатите кошаркари најзаслужни за триумфот на тимот од Лос Анџелес се Леброн Џејмс со 24 поени и Расел Вестбрук, кој постигна еден помалку. Од друга страна, Брнсон постигна 25 поени, додека најконкретна поддршка имаше во Прозингис, која броеше до 23.

Уште еден финиш на мечот за паметење беше забележан на мечот меѓу Оклахома и Њу Орлеанс, во кој гостите исто така стигнаа до победа со гол со звукот на сирената (110:113). Во последните моменти од натпреварот, Девон Греам спектакуларно му донесе слава на својот тим со кош од својата половина.

Во многу неизвесен натпревар домаќинот се одвои на двоцифрена предност во втората четвртина, но максималните плус 12 се покажаа недоволна залиха за победа. Најефикасен на натпреварот беше Брендон Инграм со 34 поени.

Со победата над Оклахома во дербито на Западот, Њу Орлеанс остави блед впечаток, но дојде до важна победа во дуелот со директниот ривал.