Кошаркарите на Торонто Репторс го совладаа Голден Стејт Вориорс со 119:100 во НБА лигата.

Тимот со најмногу победи во лигата лесно падна во Торонто без првата ѕвезда Стеф Кари, но и уште неколку битни играчи како Џордан Пул, Дрејмонд Грин, Ото Портер, Ендрју Вигинс, Андре Игудала …

„Воините“ немаа решение за Фред Ванвлит, кој имаше 27 поени и 12 асистенции, а го следеше Скоти Барнс со 21.

Ванвлит постигна дури шест тројки од 10 обиди и веќе имаше дабл-дабл (20 поени, 10 асистенции) до полувремето.

Тогаш се беше решено бидејќи разликата беше 21 поен .

Кај Голден Стејт Џонатан Каминг го одигра мечот во кариерата со 26 поени, но практично беше осамен.

Најблиску до него беше Демион Ли со 14 години, кој даде еден повеќе од Гери Пејтон.

Вориорс сега имаат скор 24-6, додека Торонто 14-15, но се надвор од зоната за плеј-оф на Истокот.

Кошаркарите на Оклахома Сити Тандер славеа во возбудлив финиш против Лос Анџелес Клиперс со 104:103.

Во поголемиот дел од мечот водеа домашните, за противникот да се врати во самиот финиш.

На крајот, херој на Тандер повторно беше Шеј Гилус-Александер, кој со звукот на сирената погоди тројка.

Првата ѕвезда на Оклахома натпреварот го заврши со 18 поени и шест асистенции, а единствен поефикасен од него беше неговиот соиграч Лугенц Дорт. Канаѓанецот за 36 минути постигна 29 поени и имаше пет скока.

Лоша шутерска вечер (4/14 од игра), но генерално одлична партија имаше дебитантот во лигата Џош Гиди, кој покрај осумте поени имаше и 10 асистенции и дури 18 скока.

Кај Клиперси, ослабени со неиграњето на Пол Џорџ, Серж Ибака, Маркус Морис и долго отсутниот Кавај Ленард, најдобар беше Лук Кенард со 27 поени и седум скока, а го следеа Томас Ман со 18 и Реџи Џексон со 16. поени и 10 асистенции.

Оклахома стигна до деветтата победа сезонава и моментално е последнопласирана екипа на Западот, но со три натпревари помалку од Пеликанс и Хјустон.

Кога се во прашање Клиперси, по 30 одиграни натпревари забележаа 16 победи, што е доволно за петтото место на Западот, сега со идентичен скор како Лејкерси.