Атлетик Билбао победи со 3-1 на гостувањето кај Осасуна во 19. коло од Ла Лига. Домаќините поведоа со голот на Кике Гарсија во десеттата минута, по што следеше пресврт со хет-трик на гостувањето кај Оихан Сансет со головите во 16., 25. и 68. минута од натпреварот.

Чими Авила (27) беше исклучен во 92. минута по неспортски лизгачки старт.. Нико Вилијамс (19) тргна во добра шанса од десната страна, но противничкиот играч сакаше безмилосно да го покоси.

За среќа, Нико беше толку брз и агилен што го избегна опасниот старт на домашниот напаѓач Авила и потенцијално посериозна повреда.

Од тој напад на крајот немаше ништо. Штом натпреварот заврши, Ињаки Вилијамс (27), постариот брат на Нико, тргна накај Авила и започна пресметка со Авила, но веднаш беа разделени на средината на теренот.

Судијата Ортиз за две минути му додели два жолти картони на Авили и го исфрли од теренот.