Мухамем Гумскаја(20), досега анонимен млад играч од средниот ред на Фенербахче, се прослави со феноменален гол за победата (1: 0) на неговиот тим над ХЈК од Хелсинки во првиот натпревар од плејофот во Лига Европа.

Во 65. минута, само три минути по влегувањето во игра, Гумушкаја се бореше за топката помеѓу два ривали, ги мина и потоа со 18 метри од голот дијагонално од лево удираше силно со левата страна.

Топката доби чудно ефе, избега од голманот и удри прво во пречката па заврши во мрежата.

Овој еврогол во стилот на Роберто Карлос беше засенет од комичната ситуација при прославата на истиот.

Гумскаја дотрча кон навивачите на Фенер обидувајќи се да го бакне грбот на клубот на дресот. Но, на дресот на Фенербахче нема испринтано грб кој вообичаено е лево или десно во висина на градите.