Кошаркарите на Партизан се поразени од Мега со резултат 93:90 во одложениот натпревар од 13. коло на АБА лигата.

Натпреварот кој требаше да се одигра на 27 декември беше одложен поради проблемите на играчите и членовите на стручниот штаб на Мега со коронавирусот.

Само 42 часа по крајот на натпреварот против Хамбург, кошаркарите на Партизан на паркетот во салата „Александар Николиќ“ го пречекаа тимот на Мега и забележаа пораз.

Партизан генерално добро го започна натпреварот, но веднаш се виде дека нема продуктивност кога Матијас Лесор постигна 10 од првите 11 поени.

Тој еден преостанат поен беше дело на Зек Ледеј од линијата за слободни фрлања, додека Мега најави одлична шутерска вечер преку Вујиќ и Руженчев.

Партизан се мачеше, Мега играше се подобро и подобро како одминуваше времето и на полувреме имаше водство од 26:22.

Втората четвртина започна со поените на Рудан, по што следеше серија на Партизан од 7:0, но до крајот на полувремето не продолжија да играат во ист ритам и забележаа промашувања и загубени топки.

Јовиќ имаше ограничена минутажа во Мега, но имаше неколку фантастични потези, па не чуди што Мега на полувреме водеше со 55:46.

Второто полувреме беше одлично за Мега бидејќи започна со поените на Рудан, а набрзо стигнаа и до двоцифрена предност, кога по поените на Вујиќ резултатот беше 65:55.

Партизан се обиде да се врати преку Мур, погоди и Смаилагиќ и стана првиот играч на Партизан кој не е Кевин Пантер, а кој постигна тројка. Мега имаше течна игра од првата минута и во последниот период влезе со 74:65.

Во третата четвртина не беше повикан тајм-аут, што значи дека се останато беше зачувано за четвртата, каде што видовме голема драма. Партизан се врати од голема негатива и дојде до израмнување од  90:90, по серијата поени на Кевин Пантер.

Тоа значеше и дека се играше многу добра одбрана, но се падна во вода кога Скучи Смит во последните моменти погоди тројка која на Мега и донесе победа од 93:90.

Кевин Пантер беше најефикасен со 24 поени, Матијас Лесор постигна 15, Ален Смаилагиќ постигна 14, а Алекса Аврамовиќ имаше 9 поени.

Од друга страна, Рузенчев имаше 20 поени, Јовиќ 14, Смит 13, Мушикиќ 10, а Вујиќ 8 поени.