Марин Чилиќ влезе во одлична форма во новата сезона, а тоа го потврди со победата против шестиот светски играч Андреј Рубљев, која му донесе пласман во четвртото коло на Австралија Опен .

По две полуфиналиња во Аделаида, Марин Чилиќ се пласираше во четвртото коло на Австралија Опен. Без сомнение, одличен старт на сезоната за Чилиќ, кој одигра одличен меч против Андреј Рубљев и забележа убедлива победа.

Рубљев влезе како фаворит во натпреварот, но Марин беше тој што ја водеше играта и беше подобар во поголемиот дел од натпреварот. Имаше мала криза на крајот од третиот сет кога можеше да ја заврши работата, му дозволи на Рубљев да се врати, но во четвртиот сет повторно беше во прав ритам.

Марин рано стигна до првиот брејк во мечот, поведе со 4:1, но Рубљев одговори и врати на 4:4. Сепак, Чилиќ во финишот на првиот сет уште еднаш му го одзеде сервисот на Русинот и го доби првиот сет со 7:5.

Во вториот сет и двајцата беа многу убедливи на свој сервис и не му дозволија ни најмала шанса на противникот. Сетот отиде во тај-брејк каде Марин беше помирен и го доби сетот со 7:3.

И во третиот сет Чилиќ добро почна. Веднаш дојде до три брејк топки кои Рубљов ги спаси, но при 1:1 Марин сепак дојде до брејк. Ја имаше мини меч топката на 3:1 кога стигна до 30:40, Рубљев се извлече и потоа спои два брејка и го зема сетот со 6:3.

Чилиќ успеа да се опорави меѓу третиот и четвртиот сет, продолжи мирно и направи брејк на 2:1. До крајот на натпреварот Рубљев не се закани и Чилиќ победи.

Со 55 отсто од првиот сервис, Марин Чилиќ погоди 24 асови, 55 винери, што е за 17 повеќе од Рубљев и генерално одигра подобар меч.

Следен противник ќе му биде Канаѓанецот Феликс Огер-Алиасиме, кого го победи во сите три меча досега.

Австралија опен, трето коло:
Марин Чилиќ (Хрватска, 27) – Андреј Рубљев (Русија, 5) 7: 5, 7: 6 (3), 3: 6, 6: 3