Откако одигра 1:1 на последниот Барнли во последното коло, Манчестер Јунајтед уште еднаш киксна на домашен терен. Тој ремизираше 1-1 со Саутемптон на отворањето на 25. коло во англиската Премиер лига. Тимот на Ралф Рангник сега е петти на првенствената табела, но му следат тешки натпревари со Арсенал и Тотенхем.

Натпреварот започна така што Кристијано Роналдо пропушти чиста можност во седмата минута.

Сепак, Јунајтед поведе во 20. минута по брз контранапад. Фернандеш со одлично додавање го пронајде Рашфорд, а тој несебично ја додаде топката на вториот гол каде Џејдон Санчо наиде и погоди за 1:0.

Домашните не успеаја да го задржат тоа водство и Саутемптон израмни на отворањето на вториот дел.

Една спорна ситуација се случи во средината на второто полувреме, кога се судрија ѕвездата на Јунајтед, Бруно Фернандеш и капитенот на Саутемптон, Џејмс Вард-Проуз. Имаше турканица и изгледаше како Фернандеш да се обиде да го удри Вард-Проус, но интересно, и двајцата останаа неказнети.