Доста големо изненадување се случи во женската трка во биатлон на масовниот старт каде што, спротивно на очекувањата, златниот медал и припадна на Жастин Браизаз-Буше .

Француската биатлонка Жастин Браизаз-Буше го постигна најголемиот успех во кариерата освојувајќи злато во дисциплината биатлон масовен старт на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Браизаж-Буше има бронзен медал од Пјонгчанг во штафетата 4×6 километри, како и два сребрени и два бронзени медали од Светските првенства, но ретко кој ја гледаше меѓу кандидатите за олимписко злато, особено откако го освои 40-то место на првите два настапи во Пекинг во индивидуален настап, а 48. во спринт.

Сепак, 25-годишната Французинка даде се од себе во последната дисциплина од женската биатлон програма во Пекинг, победувајќи ги сите фаворити на масовниот старт на 12,5 километри.

Двапати се стрелаше од лежечка позиција, а другите два од стоечка, Французинката имаше четири промашувања и победи со време 40:18. Норвежанката Тирил Екхоф, која ја освои бронзата пред четири години, освои сребро, исто така со четири промашени цели и 15 секунди заостанување.

За 31-годишната Норвежанка ова е трет медал во Пекинг, а осми во кариерата. Дома ќе го земе златото од мешаната штафета и бронзата од дострелната трка од Пекинг. Трета беше нејзината сонародничка Марта Олсбу Роизеланд со исто толку промашувања, но и 35 секунди заостанување. За Олсба Ројселенд ова е петти медал на ЗОИ во Пекинг, има и три златни медали (спринт, дострел, мешана штафета) и бронзен медал на 15 километри.

Австриската светска шампионка Лиза Хаузер заврши на 11. место. Натпреварот се одржа со силен ветер , а ниту една биатлонка немаше помалку од три промашувања во стрелањето.