На денешен ден пред точно 31 година, фудбалерите на Црвена звезда остварија голема победа на гостувањето кај Баерн во Минхен во рамките на првиот натпревар од полуфиналето на Купот на шампионите.

Црвено-белите славеа со головите на Дарко Панчев во 45. минута и Дејан Савичевиќ во 70. минута со 2:1 на Олимпискиот стадион во Минхен. Стрелец на единствениот гол за домашните беше Роланд Волфарт во 24. минута.

Повеќе од 20.000 Делии замолкнаа во 24. минута кога Швабл и Волфарт ја надмудрија одбраната на Црвена звезда и го совладаа Стојановиќ.

Сепак, тој гол не ја наруши играта на црвено-белите. Наградата за тоа стигна во самиот финиш на првото полувреме, кога заврши контра-нападот кој заврши во Панчево. Акцијата за учебници ја изведоа Радиновиќ, Белодедиќ, Просинечки, Биниќ, а славната „Кобра“ ја уфрли топката во мрежата.

Во вториот дел на теренот имаше само една екипа. Црвена звезда го диктираше темпото, но предноста на теренот не успеа да ја материјализира до 75. минута. Потоа повторно блесна контрата во која Панчев асистираше до Савичевиќ и тој рутински го претепа Ауман.

„Дејане, Дејане, Дејане, каква радост на Олимписки стадион – олимписка радост на Црвена звезда. Погледнете како игра одличната екипа“, веројатно секој навивач на Црвена звезда и денес ги знае напамет овие зборови.