По Интер, пласман во финалето на Купот на Италија обезбеди и Јувентус, кој во реваншот во Торино ја совлада Фиорентина со 2:0.

Се покажа дека автоголот на првиот меч и бројните пропуштени прилики на Фиорентина, навистина имаа пресудно значење. Во Торино се виде дека Фиорентина за разлика од повеќето мечеви оваа сезона ја нема препознатливата енергија.

Старата дама го сврте натпреварот на своја корист во 32. минута кога поранешниот фудбалер Виола Бернадески го постигна водечкиот гол. Фиорентина мораше да постигне два гола во продолжението и беше јасно дека нема да успее.

Фиорентина не успеа да се врати. Уште во 69. минута Рабио ја затресе мрежата, но тој гол беше поништен на асистенција на ВАР. Сепак, Јувентус конечно победи со 2-0, Данило постигна гол во четвртата минута од продолжението.

Во финалето Јувентус за трофејот ќе се сретне со Интер, кој ден претходно беше подобар од Милан.