Брентфорд и Ливерпул одиграа одличен фудбал во шестото коло од Премиер лигата на стадионот Комунити во Лондон.

Гледачите видоа шест гола, неколку одлични прилики и натпревар кој сигурно ги задоволи сите вкусови на љубителите на фудбалот.

Брентфорд поведе во 27. минута со голот на Пинок и збунетата реакција на одбраната на Ливерпул.

„Црвените“ се враќаат во 31. минута. Хендерсон погоди, а Јота со глава погоди за 1:1.

„Црвените“ потоа поведоа со 1-2, со голот на Салах во 54. минута.

Сепак, домаќините брзо се враќаат во игра. Во 63. минута Јанелт успеа да скокне на една блокирана топка пред Ван Дијк и погоди за 2:2.

Во 67. минута на сцена стапи Кертис Џонс кој со одличен удар ги доведе Црвените во водство од 2:3.

По голот на Џонс, Салах пропушти голема можност, а пеналот имаше во 82. минута кога Виса погоди за 3:3.

Во 87.минута голот на Брентфорд беше поништен и до крајот беше 3:3 во овој феноменален натпревар.