Она на што се надевавме, Новак и Рафа ни го понудија вечерва .

Тениските великани одиграа уште еден антологиски меч на Ролан Гарос, штета што е во четвртфиналето, а Новак го претрпе 29-от пораз во 59 меча од најголемиот ривал.

На крајот, по четири часа и 15 минути игра, Надал триумфираше со 3:1, по сетови 6:2, 4:6, 6:2 и 7:6 (7:4). Тој во полуфиналето ќе се сретне со германскиот тенисер Александар Зверев, кој претходно денеска исто така по голема борба во четири сета го елиминира младиот Карлос Алкарас.

Шпанецот во поголемиот дел од мечот го диктираше темпото, беше поагресивен, а во првите три сета Надал секој пат правеше брејк во првиот гем , а потоа имаше два брејка предност во сите три сета. Во вториот сет Новак успеа да се врати по 0:3, да ја преземе иницијативата и да го добие тој сет со 6:4, но третиот сет беше повторување на првиот кога Надал доминираше на теренот.

Четвртиот сет е големата пропуштена шанса на Ѓоковиќ. Конечно од почетокот на сетот ги имаше работите под контрола, не мораше да брка резултат и тоа многу му ја олесни работата во овој дел од играта.

Ѓоковиќ поведе со 3:0 на почетокот од четвртиот сет, имаше брејк предност и се чинеше дека ќе ја задржи таа предност. Имаше два сета топки при водство од 5:3, но не ги искористи, што Шпанецот веднаш го казни, го врати брејкот и воедно ја врати драмата во четвртиот сет!

Надал започна нов налет во најлошиот момент за Новак, кој по брејкот успеа да израмни на свој сервис на 5:5 и со тоа да го стави под дополнителен притисок српскиот тенисер.

Ѓоковиќ сепак без поголеми проблеми успеа да го добие следниот гем на свој сервис, но Надал успеа да влезе во тај-брејк без да загуби поен – 6:6!

И во тај-брејкот Шпанецот беше агресивен како во првиот сет, како овој меч да не влезе во петтиот час игра. Тој поведе со 3:0, виде шанса да стави точка на овој меч и продолжи во таков ритам. Следуваше зголемување на предноста на 6:1, дури пет меч-топки, од кои Новак спаси три, но Надал ја искористи четвртата и заслужено оди во полуфинале.