Во седмото коло од италијанската Серија А, фудбалерите на Интер го совладаа Сасусоло на гости со 2: 1.

Гостинот прв се закани преку Барела, но Сасуоло беше првиот што постигна гол преку Доменико Берарди во 22. минута кога беше прецизен од пенал.

Екипата на Алесио Дионисио можеше да постигне уште еден гол, но влегувањето на Един Џеко ја промени ситуацијата на теренот.

Веднаш по влегувањето во игра и практично првиот контакт со топката, искусниот напаѓач донесе израмнување на Интер по одличниот центаршут на Перишиќ во 58. минута.

Босанецот беше во главната улога кога беше направен пенал над него, а Лаутаро Мартинез целосно го сврте резултатот во 78. минута.

ВИДЕО

Џеко кратко потоа постигна уште еден гол, но беше поништен поради офсајд.

Со новиот триумф, Интер ја зазеде втората позиција во италијанското првенство со 17 бодови, додека Сасуоло е 13 -ти со седум.