Фудбалерите на Пари Сен Germермен беа поразени од Рен со 2: 0 во натпреварот од 9. коло на француската Лига 1.

Шок во деветтото коло во Лига 1 – Рен го победи ПСЖ со 2-0 на нивниот стадион и така дојде до третата победа во францускиот шампионат.

Фудбалерите на Рен добро започнаа натпреварот, но некако им ја препуштија средината на теренот на Парижаните, па започна доминацијата на ПСЖ, предводен од Лионел Меси.

Имаа иницијатива, Аргентинецот делуваше незапирливо и дури ја погоди гредата од слободен удар во средината на полувремето, по што Мбапе и Нејмар пропуштија неколку одлични шанси и остана 0: 0.

На самиот крај на полувремето, Рен ги казни промашувањата на ПСЖ и преку Лаборд во речиси последната секунда од полувремето дојде до водство од 1-0 и ги шокираше сите фанови на клубот од главниот град.

Второто полувреме само што започна, а Рен веќе го удвои водството. Благодарение на Флавијан Тај, во 46. минута Рен поведе со 2: 0, а асистент беше стрелецот на првиот гол – Лаборд.

ВИДЕО

Килијан Мбапе му даде надеж на Пари Сен Germермен во 69. минута кога намали на 2: 1, но потоа се јави ВАР и го поништи тој гол, па семафорот остана 2: 0 за тимот на Рена.

Во 83. минута беше досуден пенал за Рен, но ВАР повторно се јави и ја поништи таа одлука.