Во јужноамериканските фудбалски квалификации за СП 2022 , максималниот учинок на Бразил беше прекинат, а во дербито на колото во Буенос Аирес, Аргентина го совлада Уругвај со 3: 0.

Аргентина поведе со необичен гол на Лионел Меси во 38. минута. Тој ги префрли уругвајските дефанзивци од околу 35 метри и ја испрати топката во шеснаесетникот кон својот напаѓач Николас Гонзалес, кој ја промаши, како и голманот Фернандо Муслера, и така лесно топката се најде во мрежата.

Шест минути подоцна Родриго Де Пол погоди за водство на Аргентина од 2-0, а конечните 3-0 ги постави Лаутаро Мартинез (62).

ВИДЕО

Бразил досега имаше 100 проценти серија, девет победи во исто толку натпревари, и беше запрен на гости во Колумбија во натпревар кој заврши 0-0.

Бразил е на врвот на табелата со 28 бодови, следена од Аргентина со 22, со што двете екипи имаат натпревар помалку. Еквадор и Уругвај имаат по 16 бодови, а петтопласираната Колумбија 15. Четири репрезентации одат директно на Светското првенство, додека петтата ќе оди на дополнителни квалификации.

Во останатите натпревари Венецуела со пресврт го совлада Еквадор со 2:1 , Чиле конечно победи и ги задржа шансите за пласман откако беше поуспешен од Парагвај со 2:0 , а Боливија на домашен терен со играч помалку го совлада Перу со 1:0 .

Резултатите:
Боливија – Перу 1: 0 (Рамиро Вака 82)
Венецуела – Еквадор 2: 1 (Дарвин Мачис 45 + 1, Едуард Бело 64 / Енер Валенсија 37 -ПЕН)
Колумбија – Бразил 0: 0
Аргентина – Уругвај 3: 0 (Лионел Меси 38, Родриго Де Пол 44, Лаутаро Мартинез 62)
Чиле – Парагвај 2: 0 (Бен Бреретон 68, Маурисио Исла 72)