Кошаркарите на Босна и Херцеговина се поразени од Франција во 4.коло на Евробаскетот.

Репрезентацијата на БиХ не можеше да оствари втора последователна сензација, откако по триумфот над Словенија беше поразена од Франција со резултат 81:68.

Нуркиќ беше најефикасен со 14 поени и 10 скока, Халиловиќ имаше 14, Роберсон и Муса по 13. На другата страна Јабуселе имаше 15, а Фурние и Ертел по 14.

Првото полувреме беше многу интересно бидејќи кошаркарите на Босна и Херцеговина поведоа со тројката на Роберсон во првиот напад, но Французите почнаа да се враќаат.

Резултатската клацкалка ја гледавме и на крајот од првата и на почетокот на втората четвртина, а потоа по тројката на Еван Фурние за 35:31, Франција почна да се одлепува.

На крајот беше забележана многу чудна секвенца, кога Нуркиќ се обиде да го повлече тимот по одлично забивање, но доби техничка за флоп при ударот за три поени.

Тоа беше негов трет фаул, што беше проблем за Босна, а Франција лесно дојде до двоцифрена предност, 44:34.

Кога започна третата четвртина, не гледавме премногу квалитетна кошарка, но Босна и Херцеговина го искористи мирното темпо на Французите и успеа да се врати на 52:50.

Малкумина очекуваа дека ќе можат да се вратат толку брзо, но тоа го направија, се заканија, па дури и успеаја да поведат на почетокот на последната делница. Роберсон и Нуркиќ погодуваа тројки, се обидуваше и Муса, но од тоа не добија многу.

Имаше грешки, а на крајот беше забележан пораз кој ќе им даде шанса на Литванците да се пласираат во следната рунда од натпреварувањето.