Лесна победа за тимот од Бачка Топола на домашен терен благодарение на нашиот интернационалец Мартин Мирчевски. Тие славеа против Колубара, која одигра огромен дел од натпреварот со играч помалку поради непромислениот старт на Марјановиќ. На крајот – 3:1 (1:0).

ТСЦ поведе во 23. минута.

Избраниците на Жарко Лазетиќ изведоа одлична акција, на крајот на асистенција на Саша Јовановиќ, Мирчевски  од неколку метри да ја испрати топката во мрежата.

Се тргна надолу за тимот на Колубара после црвениот картон .

Стефан Марјановиќ имаше многу невнимателен старт во 26. минута, судијата Стојановиќ го извади првиот жолт картон, но кога ја виде вистинската ситуација на ВАР му покажа директен црвен картон .

Се играше 64. минута кога Мирчевски повторно погоди. Цветковиќ ја испрати топката од десната страна, на одбиената топка наиде Мирчевски, кој со одличен удар ја погоди мрежата за 2:0.

Мирчевски успеа да го постигне и третиот гол на овој натпревар. Ја измеша одбраната на Колубара, упати удар од околу 15 метри и погоди во аголот за 3:0.

Гостите постигнаа почесен гол, тоа го направи Кадриќ, го искористи додавањето на Јанковиќ и во вториот обид успеа да го совлада Илиќ.