УС Опен заврши со триумф на Карлос Алкараз, кој во одлично финале во четири сета го совлада Норвежанецот Каспер Руд и со тоа ја презеде и лидерската позиција на АТП ранг листата.

Шпанецот Карлос Алкараз го освои последниот тениски Грен слем турнир во сезоната на УС Опен, откако во финалето го совлада Норвежанецот Каспер Руд со 6:4, 2:6, 7:6(1), 6:3.

Ова е прва грен слем титула за Алкараз во кариерата, а со оваа победа стана прв тенисер во светот со 19 години и четири месеци, со што стана најмладиот светски рекет број еден.

Досега тој рекорд го држеше Австралиецот Лејтон Хјуит, кој имаше 20 години и девет месеци кога стана број еден во 2001 година.

Младиот Шпанец досега само еднаш играше во Њујорк, лани стигна до четвртфиналето, што беше негов најдобар резултат досега на еден од четирите најголеми светски турнири.

Алкараз во третиот меѓусебен меч стигна до третата победа против Руд по три часа и 22 минути игра. Годинава веќе го победи во финалето на Мастерсот во Мајами, а лани во четврт-финалето на Марбела.

За младиот Шпанец тоа беше осмо финале во кариерата, седмо годинава, а освои шест турнири, меѓу кои лани во Умаг, додека годинава загуби во Умаг од Италијанецот Јаник Синер.

Од друга страна, Руд го загуби своето второ Грен слем финале. Годинава играше и во финалето на Ролан Гарос каде лесно загуби од Шпанецот Рафаел Надал.

Алкараз подобро влезе во мечот. Веќе во првиот гем имаше две брејк топки, но Руд се извлече. Не и во третиот гем Шпанецот поведе со 3:1, а потоа ја задржа брејк предноста до крајот на сетот кој го доби со 6:4 по 49 минути игра.

Руд брзо возврати во вториот сет. При водство од 3:2 го направи првиот брејк, а на 5:2 уште еднаш му го одзеде сервисот на противникот за 6:2 и израмнување на резултатот.
Третиот сет започна со водство на Алкараз со 2:0, но Руд веднаш возврати со израмнување на 2:2. Немаше повеќе сервис брејкови, па сетот отиде во тринаесеттиот гем. Шпанецот одигра фантастичен тајбрејк. Со два мини брејка водеше со 4:1, а потоа ги освои своите два сервиси за 6:1 и уште еднаш му го одзеде сервисот за конечни 7:1 и 2:1 во сетови.

19-годишниот Шпанец дојде на чекор до победа во шестиот гем од четвртиот сет, правејќи брејк за 4:2. Руд намали на 5:3, но тоа не вроди со плод и четвртиот сет Алкараз го доби со 6:3.

Со оваа победа Алкараз стана вториот најмлад победник на УС Опен по Пит Сампрас, кој го крена трофејот во 1990 година со само 19 години и 28 дена.

Најмладиот победник на Грен слем во опен ерата е Американецот Мајкл Чанг, кој го освои Ролан Гарос во 1980 година на возраст од 17 години и 110 дена.