Камерон Нори триумфираше на неофицијалниот петти Грен слем. По час и 50 минути го победи Николоз Басилашвили – 3: 6, 6: 4, 6: 1. Нори влезе во историјата како прв Британец што го освои Индијан Велс.

Во првиот сет, при резултат 3: 3, Басилашвили направи два брејка и го реши во своја полза. Започна добро во второто, водеше со 2: 1 и имаше серија, но потоа Нори почнува да се враќа. Израмни на 2: 2, и го чекаше 10 -от гем за нов брејк.

Со почетокот на третиот сет беше наговестен со епилогот. Нори брзо стигна до 3: 0, потоа го доби гемот на сервис на противникот за 5: 1 и практично се беше готово. За прв пат од 2016 година, кога Енди Мареј славеше во Париз, еден Британец победи на Мастерс турнир.

– Ова ми значи многу, ова е мојата најголема титула. Не можам да поверувам – рече Нори.

Ова е втора титула во кариерата на Нори. Од понеделник, тој е меѓу 20 -те најдобри тенисери во светот, а исто така и најдобро рангиран играч од Велика Британија.