Во дербито на четвртото коло во АБА лигата АдмиралБет, кошаркарите на Црвена Звезда вечерва во салата „Александар Николиќ“ ја совладаа екипата на Цедевита Олимпија со 79:64.

Ова е трета победа на Звезда во првите четири кола, а тимот од Љубљана го претрпе вториот пораз.

Во поголемиот дел од првото полувреме се чинеше дека гостите ќе му создадат многу повеќе проблеми на актуелниот шампион, кој изгледаше уморен по напорниот натпревар во Москва против ЦСКА.

Во тој период, избраниците на Дејан Радоњиќ немаа играч расположен за напад, иако Давидовац погоди две тројки, а само Лука Митровиќ успеа да им направи проблеми на Цедевита Олимпија, во чии редови одлично играа Лука Рупник и Мелвин Еџам

Гостите поведоа со 14: 4 во воведните минути, а во втората четвртина влегоа со седум поени предност – 24:17. Подобрата игра на тимот од Љубљана дојде до израз на почетокот на втората четвртина, кога успеа да стигне до максимални 16 поени разлика, беше 35:19 за Цедевита Олимпија.

Но, тогаш Звезда почнува да се буди, а најзаслужни за тоа беа Остин Холинс и Никола Калиниќ, кои постигнаа по две тројки, потоа погодија слободни фрлања и Звезда успеа да направи пресврт до полувремето, со поенергична игра во одбрана. Резултатот гласеше 40:39 по 20 минути игра.

Цедевита Олимпија успеа повторно да дојде до израз на почетокот на третата четвртина, гостите поведоа со 48:42, но како што се ближеше крајот на тој дел од играта, Звезда повторно ја стопи предноста на ривалот и со звукот на сирената на крајот на третата четвртина направија пресврт – 56:55.

Гостите се држеа уште неколку минути на почетокот на последната делница, а потоа Пулен се најде во неволја со лични грешки, па мораше да ја напушти играта поради петтиот фаул, а Звезда, носена од поддршката на публиката, ја зголеми предноста, која стана двоцифрена во финишот.

Холинс и Митровиќ беа најефикасни кај Звезда со по 13 поени, Ивановиќ постигна 11, колку што има и Никола Калиниќ. Сепак, перформансите на Калиниќ беа специфични бидејќи постигна 12 поени и 12 скокови, а за два поени шутираше 0/10! Но погоди тројки кога беше најважно, три од пет обиди.

Кај гостите, Блажиќ 14, Еџам постигна 13, а Рупник 11 поени.