Голема победа на Лацио во дербито на осмото коло во Серија А! По пресвртот во второто полувреме, „нероазурите“ го совладаа Интер со 3: 1, финишот на натпреварот беше доста бурен, на работ на борба, но на гостите конечно им пресуди српскиот репрезентативец Сергеј Милинковиќ-Савиќ .

Мечот започна многу динамично од двете страни, а веќе во 11 -та минута Интер стигна до пенал.  Барела беше соборен од Хисај во казнениот простор на домашниот тим, а хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ беше прецизен од пенал за 1: 0 во корист на Интер.

Следуваше период на нешто подобра и поконкретна игра на Лацио, но Интер го имаше сигурниот Хандановиќ на голот.

„Нероазурите“ возвратија во 34. минута со силен удар на Перишиќ од дваесетина метри, кој шутираше под гредата, но Реина интервенираше уште подобро.

Башиќ имаше сличен обид на другата страна во 40. минута од натпреварот, исто така од дваесет метри, но Хандановиќ уште еднаш беше на висина на задачата.

Интер ја задржа минималната предност до крајот на првото полувреме, а во второто полувреме продолжија обидите на Римјаните да израмнат што е можно поскоро. Во тоа успеаја во 64. минута. По нафрлувањето во шеснаесетникот на Интер, Патрик ја зафати топката со глава и го погоди во рака на Бастони, што беше доволно судијата Ирати да покаже на белата точка во корист на Лацио.

Чиро Имобиле ја презеде одговорноста и беше прецизен удар од белата точка за израмнување на 1: 1.

По примениот гол, Интер полека почна да презема иницијатива, во 81. минута, Лаутаро започна соло акција низ средината, тој шутираше од дваесетина метри, но директно во Рајна.

Веднаш потоа, молскавичен напад на Римјаните кој завршува со гол на Фелипе Андресон! Имобиле биеше дијагонално од левата страна, Хандановиќ ја одби топката, но само до Андерсон, кој ја испрати во мрежата за 2: 1. Сепак, тоа се случи додека Димарко лежеше повреден на тревата по дуелот со Лукас Леива на средината од теренот. На почетокот на акцијата, Фелипе Андерсон ладнокрвно го мина Димарко, не сакајќи да ја исфрли топката за да му помогне на противничкиот играч, што ги разбесни играчите на Интер кои по голот сакаа физички да се пресметаат со Фелипе Андерсон.

И за да не биде решавачка оваа ситуација, се потруди Сергеј-Милинковиќ-Савиќ, кој во продолженијата на центаршутот на Луис Албертo од десната страна, го совлада Хандановиќ со глава за конечни 3: 1.