Кошаркарите на Партизан славеа со резултат 91:89 против Панатинаикос во Атина во 6. коло од Евролигата.

Партизан во шестото коло ја забележа третата победа во оваа сезона во Евролигата, а прва на гостински терен.

Апсолутен херој на Партизан беше никој друг туку капитенот Кевин Пантер со 29 постигнати поени со 1 скок и 4 асистенции.

Жељко Обрадовиќ се врати во салата каде постигна големи успеси и со својот Партизан направи подвиг кој ќе биде од големо значење, бидејќи ова е прва победа на црно-белите во Евролигата сезонава.

Натпреварот започна одлично за Партизан, каде веднаш направи серија од 11:2 со забележителни минути, а потоа се приклучи Кевин Пантер со две брзи тројки и на семафорот стоеше 20:8 во корист на Партизан.

Верувале или не, но Пантинаикос ги постигна првите поени од игра дури по 5 минути, а со звукот на сирената по кошот на Кевин Пантер, Калаикакис погоди шут од цел терен за 31:16 во последната секунда.

Беше тоа брилијантна четвртина за Партизан , но Панатинаикос почна да се враќа во вториот дел. Беше јасно дека Партизан нема да може да ја задржи предноста од 18 поени.

Мадар се приклучи и придонесе за добрата игра, но Кевин Пантер и натаму беше централна фигура и веќе имаше 20 поени во првото полувреме, а со поените на Данте Ексум на полувремето беше 54:41 за црно-белите.

Дејан Радоњиќ ја стегна одбраната на Панатинаикос во третата четвртина, проработе шутот на Атињаните како и големиот број грешки на гостите од Белград, па драмата тропна на црно-белата врата.

Пантер речиси цела трета четвртина беше отсечен и ја заврши без поени, додека Партизан постигна само 13 и му дозволи на Панатинаикос да дојде до 68:64, па Обрадовиќ реши да го врати капитенот во игра.

Кога се врати на теренот, повторно почна да погодува и Партизан повторно беше ефикасен, а треба да се издвојат два важни влезови на Данте Ексум, кој го искористи дуелот со Парис Ли и погоди за 80:71.

Овде можевме да сешто, вклучително и техничка грешка на Радоњиќ на 3 минути пред крајот, па публиката полуде и фрлаше предмети на теренот, па дури и со шише ја удри докторката Мома Јаковљевиќ во грбот, поради што натпреварот беше прекинат.

Потоа повторно почна да се игра кошарка и по драматична завршница во која видовме се и сешто (дури и промашеното забивање на Лесор), па Партизан целосно ја заслужи големата победа, трета сезонава во Евролигата.

Кевин Пантер 29 поени, 15 поени и 11 скока од Матијас Лесор, 13 поени и 10 скока имаше Зек Ледај, 12 поени и 2 скока и асистенции забележа Данте Ексум, по 10 поени од Андушиќ и Мадар, додека 2 поени, 3 скока и 1 асистенција имаше Јанис Папапетроу.

Во редовите на Панатинаикос Бејкон и Волтерс постигнаа по 17 поени, Вилијамс имаше 14 со 7 скока, Понитка 12 и Папајанис 10 со 5 скока.