По едно продолжение, Далас на домашен терен славеше против Њујорк Никс со 126:121, благодарение на неверојатната партија на словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ. Во последните 33 секунди од регуларниот дел од натпреварот Њујорк влезе со девет поени разлика (112:103), за домашните во возбудлива завршница да стигнат до продолжение.

Дончиќ отиде на линијата за слободни фрлања на 4,2 секунди до крајот, го погоди првиот шут, а потоа намерно го промаши вториот. Словенечкиот играч на секунда пред крајот успеа да дојде до топката и да постигне кош за реми, 115:115.

Во продолжението Дончиќ со седум поени го предводеше својот тим до четвртата последователна победа. Дончиќ за Далас постигна 60 поени имаше и 21 скок и 10 асистенции. Тој стана првиот играч во историјата на НБА кој постигнал трипл-дабл со 60 или повеќе поени, 20 или повеќе скока и 10 или повеќе асистенции. Дончиќ постави и клупски рекорд со 60 поени.

Спенсер Динвиди постигна 25 поени во победничкиот тим, а Кристијан Вуд запиша 19 поени и девет скока. Кај гостите Квентин Грајмс постигна 33 поени, а Џулиус Рендл имаше дабл-дабл со 29 поени и 18 скока.

Кошаркарите на Денвер на гости славеа против Сакраменто со 113:106 и со тоа ја реализираа петтата последователна победа во НБА лигата. Во текот на втората четвртина Сакраменто водеше со 44:24, но до крајот на полувремето гостите беа блиску до едноцифрена разлика.

Тимот од Колорадо го реши прашањето на победникот со серија од 8:0 во последната четвртина, по што дојде до предност од 104:96. Кај гостите Мајкл Портер Џуниор постигна 30 поени, Џамал ​​Мареј забележа 25 поени, додека Јокиќ забележа 20 поени, 11 асистенции и девет скока.

Ова беше осма победа за Денвер во последните девет натпревари и сега е на првото место во Западната конференција со скор 22-11.