Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас дојде до четири гола и асистенција во 16 меча досега за Наполи и од 17-те сезонава пропушти само еден.Тој има има перфектен учинок ако се гледа колку пати стартувал – само во пет меча.

Лучано Спалети ќе треба сериозно да размисли Елмас да има улога на стартер, зашто само 630 минути има македонскиот репрезентативец досега, но кога добива шанса од почеток очигледно е вистински ѕвер поради статистиката која открива сѐ. Во пет меча има директно учество во гол по меч кога игра, дали со погодок или асистенција.

И ова е негова голгетерски најефикасна сезона, после ланските три гола во Серија А и пет асистенции во 37 настапи за наполитанците од вкупно седум гола и шест асистенции (четири гола и асистенција во Лига Европа).

Елмас само на еден меч против Специја каде играше 75 минути во победата со 1-0 не даде гол или не запиша асистенција, додека во другите четири со Лече (56 минути), Аталанта (90 минути) и Сампдорија (87 минути) даде по гол, а против Удинезе (90 минути) имаше гол и асистенција во досегашните пет меча во првите 11 кај Спалети.