Македонскиот ракометар Жарко Пешевски постигна три гола против Фленсбург, но тоа не му беше доволно на Штутгарт да избегне пораз од 29-30.

Штутгарт беше подобар противник во текот на речиси цело прво полувреме бидејќи во 15. минута имаше водство од четири гола (10-6), но потоа полека почна да се топи предноста и Фленсбург израмни на 14-14.

Фленсбург во вториот дел ја презема контролата и ги казнуваше грешките на Штутгарт, па им врати во иста мера како за првото полувреме и создаде водство од 23-19. Сепак, екипата на Пешевски покажа знаци на живот во финишот и успеа на момент да израмни на 26-26.

Во голема битка во последните минути, сепак, Фленсбург подобро одигра и на крајот триумфираше со 29-30 за важна победа во шампионатот.