Голден Стејт Вориорс и Јута Џез се уште се непоразени на Западот .

Голден Стејт Вориорс не сакаат да застанат со совршениот старт на почетокот на сезоната. По трите воведни победи, Вориорс се најдоа во незавидна ситуација против ОКЦ Тандер каде одиграа лошо прво полувреме и на стартот на третата четвртина  имаа негатива од 15 поени.

Но, тогаш серијата на Вориорс започна на крајот од третиот период и по тројката на Ото Портер, Голден Стејт поведе и до крајот на мечот ја одржуваше предноста за победа од 106:98 и четвртото славје во низа.

Стеф Кари постигна 23 поени, но со слаби 6/14 од игра, а многу помогна Ендрју Вигинс со 21 поен. Кај Тандер недоволен беше Шаи Гилгеус-Александар со 30 поени.

Кошаркарите на Јута Џез се уште се непоразени на отворањето на сезоната во НБА лигата, откако во третиот натпревар го победија Денвер со 122:110, откако Никола Јокиќ се повреди во првото полувреме.На две минути до крајот на полувремето српскиот кошаркар и актуелен МВП на лигата доби удар во коленото од Руди Гоберт .

Уште полошо за Денвер е тоа што Јокиќ беше најдобар играч на паркетот до моментот на повредата и веќе имаше 24 поени и по шест скока и асистенции. Вил Бартон до крајот стигна до 21, а Арон Гордон имаше 20.

Кај Џез, Гоберт постигна 23 поени со 16 скока, додека Донован Мичел додаде 22. Бојан Богдановиќ за 29 минути постигна 15 поени, но и слаб шут 4/15 (1/5 тројки).

ЛА Лејкерс стигнаа до втората победа, без Леброн Џејмс, кој го прескокна овој меч против Спарс поради повреда на скочниот зглоб. Лејкерси го решија својот прв натпревар на гости во сезоната по продолженија и скокнаа на сооднос 2-2 по лошиот старт.

Лејкерси надополнија негатива од 12 поени на погон на ветераните во тимот, а откако Дежунт Мареј промаши шут за победа, следеше тесно продолжение во кое Лејкерси сепак се одржаа и славеа со 125-121.

Ентони Дејвис ги предводеше Лејкерси со 35 поени и 17 скока, додека Расел Вестбрук постигна 33 поени со десет скока и осум асистенции. Кај Спарс, Мареј постигна 21 поен, 12 скока и дури 15 асистенции.

Во другите натпревари, Далас скокна на сооднос 2-1 со победата од 116:106 над Хјустон Рокетс со 26 поени, 14 скока и седум асистенции на Лука Дончиќ. Њу Никс ја покажаа својата одлична одбрана и на Сиксерси, кои беа ограничени на двоцифрен број поени во победата од 112:99.

Џулиус Рендл имаше три трипл-дабл асистенции со 16 поени, 11 скока и седум асистенции, додека Тобијас Харис кај Сиксерси постигна 23 со девет скока и девет асистенции.

Њујорк – Филаделфија 112: 99

Оклахома Сити – Голден Стејт 98: 106

Далас – Хјустон 116: 106

Јута – Денвер   122:110

Сан Антонио – ЛА Лејкерс 121: 125 (продолжение)