Синоќа се одиграа седум натпревари во НБА лигата.

Леброн Џејмс се врати на паркетот и ги предводеше Лејкерси до победа по два пропуштени натпревари.

Лејкерси на свој паркет го совладаа Кливленд Кавалирс со 113:101.

Немаа така лесна работа како што покажува резултатот, бидејќи по првата четвртина загубија со седум разлика, додека на полувремето имаше нерешено.

Во последната четвртина влегоа со +3, Кливленд направи пресврт за осум минути, но со тројката на Кармел и поените на Леброн и Дејвис го презедоа водството, бидејќи направи серија од 10:0.

Џејмс постигна 26 поени и 8 асистенции, Кармело Ентони имаше 25, Вестбрук 19 и Дејвис 16 поени.

На другата страна се истакнаа Мобли со 23, Гарланд (11 асистенции) и Рубио со по 18 поени и Марканен со 17.

Портланд Трејл Блејзерс го совлада Лос Анџелес Клиперс со 111:92.

Демијан Лилард го предводеше Портланд со 25 поени и за разлика од претходните натпревари, сега шутираше 56% од поле.

Јусуф Нуркиќ постигна 14 поени и 17 скока, а МекКолум додаде и 14 поени.

Од друга страна, Пол Џорџ постигна 42 поени.

Бруклин Нетс го совлада Индијана Пејсерс со 105:98.

Џејмс Харден беше најдобар со 29 поени, 8 скока и 8 асистенции, додека Кевин Дурент постигна 22 поени, 11 скока и 7 асистенции.