Во секогаш тензичната атмосфера на стадионот Аноета, домашниот Сосиедад беше домаќин на Атлетик Билбао. Баскиското дерби помеѓу Билбао и Сан Себастијан отсекогаш било интересно, а денеска натпреварот беше со многу тензија и малку реални шанси. Сосиедад беше подобар, но не успеа да го пробие ѕидот на гостинската одбрана од игра. Успеаја дури по пеналот. Победата беше во раце, но затоа Ремиро по голема грешка им даде бод на гостите. Конечен резултат, 1:1

Дербито започна многу пред натпреварот. Во текот на денот, шпанските медиуми ги споредуваа тимовите, барајќи мотиви и начини дополнително да ги возбудат гледачите . Сосиедад е фантастичен оваа сезона,  играчкиот кадар е атрактивен (Исак, Јанузај, Силва) а тука е и Ојаразбал кој отсуствуваше поради повреда.

Од друга страна, Билбао е нешто полошо пласиран на табелата, годинава Баскијците не се хит во првенството како нивните колеги од Сан Себастијан , но сепак фуриозно го започнаа натпреварот .

Се играше првата минута, а Вилијамс излезе пред голот по една грешка на голманот Ремиро со погрешно излегување! Имаше празен гол пред себе, но во последен момент се појави некој од сино-белата одбранбена линија и без прекршок ја расчисти опасноста.

Тоа беше во основа се од гостите. Сосиедад се опорави од почетниот шок и почна  акции преку Давид Силва, кој постојано го бараше Александар Исак на теренот, шведскиот репрезентативец беше убедливо најактивниот играч на домашниот тим во првото полувреме. Убаво шутираше во 19. минута, но не стигна до голот, сличен епилог гледавме петнаесетина минути подоцна.

Што се однесува до гостите, тие најмногу се обидуваа да се заканат преку контранапади, но денеска им беше исклучително тешко да играат во вистинска воинствена атмосфера на тешки гостувања. Муниаин едвај изведе корнер при крајот на првото полувреме бидејќи многу предмети полетаа кон неговото тело. Кога не ја попречуваа играта при изведување корнер, свиреа на секој прекин.

Навивачите на Сосиедад му го правеа на тимот на Билбао тоа што Сан Мамес им го прави на противниците – атмосфера во која нозете им треперат од нервоза. Инаку, првото полувреме кое заврши со 0:0 не донесе многу возбудувања на теренот. Освен обидот на Исак и еден непрецизен удар на Силва, не можеме да кажеме дека играчите им приредија на навивачите незаборавно искуство.

Сосиедад посилно ги притисна гостите на крилата на Давид Силва, а по еден центаршут на Јанузај, Сосиедад ја искористи гужвата во шеснаесетникот, Мерино ја искористи доцната реакција на одбраната на „црвено-белите“, падна, а судијата покажа на белата точка. Александар Исак е сигурен во неговата реализација. Ова е негов четврти натпревар во низа што се запишува во листата на стрелците.

Стадионот очекувано избувна. Атмосфера достојна за лудилото на Јужна Америка, шалови и знамиња во воздухот со песната на навивачите на кои победата денеска им беше поважна поради престижот, а не поради тоа што трите бода ќе ги турнат привремено на врвот на масата. Ова е повеќе од натпревар.

Инаку, само една минута по голот, Исак имаше добра шанса да ја зголеми предноста на 2:0, но неговиот удар со глава по уште еден центаршут на Јанузај оди покрај голот. Приказната се чинеше дека е завршена бидејќи Билбао изгледаше изгубено на теренот .

Последните дваесетина минути од натпреварот Билбао ги одигра со играч помалку , по црвениот картон на поранешниот играч на Сосиедад, Иниго Мартинез. Прво направи пенал, а потоа со прекршок заработи црвен картон.

Последната шанса за Билбао стигна во судиското обештетување кога Силва направи прекршок во опасната зона . Одговорноста да го изведе слободниот удар ја презеде Икер Муниаин. Капитенот упати одличен удар и погоди крај несигурниот Ремиро, кој на крајот беше и трагичар на натпреварот. Конечниот резултат е 1:1.