Во првите два саботни натпревари во италијанската Серија А, клубовите од Торино одиграа тешки натпревари. Торино  беше поразен кај Специја, додека Јувентус славеше против Фиорентина само како обештетување .

Торино беше во добар ритам по славјето против Сампдорија, но беше поразен на гостувањето кај Специја која го дочека мечот во зоната за испаѓање.

Избраниците на Јуриќ не успеаја да постигнат гол од девет удари, а најблиску беше Бремер кој ја погоди гредата во 19. минута. Специја славеше со голот на Јакопо Сала со фантастичен удар од 30 метри.

Што се однесува до хрватските фудбалери, Мартин Ерлиќ го одигра целиот меч за победниците, додека Марко Пјаца имаше пресврт со влегувањето во игра во 57. минута.

Торино остана на 14 бода, додека Специја скокна на 11. А Јувентус скокна на 18 бодови, исто колку и Фиорентина, која ја совлада во саботата. „Виолите“ од 73. минута играа со играч помалку поради исклучувањето на Миленковиќ, а голот за Јувентус го постигна Хуан Куадрадо во првата минута од продолжението.

Фудбалерите на Јувентус ја совладаа Фиорентина со 1:0 во натпреварот од 12. коло на Серија А.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Хуан Квардадо во обештетувањето на вториот дел, на асистенција на Мануел Локатели.

Колумбиецот ја доби топката во незгодна позиција, а потоа следеше  дриблинг , на крајот од незгоден агол упати удар кој ја затресе мрежата

Десет минути пред тоа Квардадо му асистираше на Мората, но голот му беше поништен поради офсајд.

Натпреварот го одбележа и црвениот картон на Никола Миленковиќ. Српскиот дефанзивец двапати беше внесен во судискиот бележник во интервал од седум минути, а во соблекувалната замина 20-ина минути пред крајот.

Јувентус моментално е осми со 18 бодови, додека Фиорентина е седма со идентичен учинок.