Хрватските фудбалери ја декласираа селекцијата на Малта со резултат 7:1 (4:1) во претпоследното коло од групата Х од квалификациите за Светското првенство.

Така избраниците на Златко Далиќ стигнаа до 20 бода, два помалку од Русија против која играат во последното коло.

Тој решавачки натпревар се игра в недела на „Пољуд“ во Сплит и Хрватска, само победа може да донесе директен пласман на Мундијалот.

„Ватрените“ до врв ја наполнија мрежата на немоќната Малта, за која единствениот гол го постигна Марсело Брозовиќ комично реагирајќи и ја смести топката во сопствената мрежа.

Во меѓувреме, Перишиќ погоди во шестата, Чалета-Цар во 22., Пашалиќ во 38. и Модриќ во првата минута од надополнувањето во првото полувреме, а во вторато полувреме Мајер двапати во 47. и 64. минута и Крамариќ во 53. минута.\

Во рамките на истата група Словачка и Словенија ремизираа 2:2 (0:1) во натпревар кој ништо не реши.

„Змајчеки“ двапати водеа со головите на Зајц и Мевље, но домашните успеаја тоа двапати да го надополнат преку Дуда и Стрелец.