Штутгарт беше фаворит улога, но одигра само ефикасно реми (3-3) против Хајденхајм во натпревар од 27. коло на германската Бундеслига. „Швабите“ имаа водство од 2-0, но гостинскиот состав успеа до крајот да се избори за важен бод.

Гираси и Стелер беа стрелци на головите за домаќините до 53. минута, но Хајденхајм успеа да се врати со два гола на Клајндајст, а еден авто-гол си постигна и домашниот играч Нубел. Домашните навивачи скоро се помирија со поразот, но радоста на трибините се врати дури во 98. минута, кога Денгиз Ундав стрелаше и ги постави конечните 3-3 доволни само за еден бод.

„Швабите“ остануваат на третата позиција со 67 бода, додека Хајденхајм е безбеден на единасеттата позиција со вкупно 30 бодови.

Без победник заврши дуелот меѓу Аугсбург и Келн (1-1). Мајер ги доведе домаќините во водство, а Зелке израмни за гостите.