Европските селекции играат пријателски натпревари, оние поквалитетните се подготвуваат за настапот на ЕВРО 2024.

Селекцијата на Белгија со 2-0 ја совлада Црна Гора во пријателски натпревар, Франција со 3-0 беше подобра од Луксембург, Шпанија со 5-0 славеше над Андора.

Франција славеше лесна и очекувана победа над Луксембург со 3-0. Коло Муани погоди во првото полувреме, а Клаус и Мбапе стрелаа прецизно во вториот дел.

Најубедлива беше Шпанија која со 5-0 славеше над Андора, хет-трик постигна Ојарзабал, еднаш погодија Перез и Торес.

Црногорците примија по еден гол во финишот од двете полувремиња. Белгија поведе со погодок на Де Брујне во 44. минута, а конечните 2-0 ги постави Тросар во судиското продолжение.

Јубилејниот стоти меч за националниот тим со гол го прослави Кевин де Бруин.

Франција го совлада Луксембург со 3-0. Килијан Мбапе се запиша меѓу стрелците, а претходно асистираше и за головите на Рандал Коло Муани и на Жонатан Клаус.

Норвешка го победи Косово со 3-0, со хет-трикот на Ерлинг Халанд.

Данска славеше против Шведска со 2-1, а победничкиот гол беше дело на Кристијан Ериксен во 85.минута од мечот.