Екипата на кавадаречки Тиквеш со голем пресврт во второто полувреме успеа да оствари голема победа над исландски Бреидаблик од 3:2.

Одлично започнаа фудбалерите на Ѓорѓи Мојсов, па уште во третата минута преку Стојкоски имаа одлична прилика за водство по една контра, но ударот заврши над голот на гостите. Веќе во 10. минута Тиквеш пропушти уште една добра прилика да го отвори резултатот , Ѓорѓиев беше непрецизен.

По двете промашени  шанси на домашните, стигна казната и Елинардсон во 13. минута го совлада голманот Тасев и донесе предност за Бреидаблик од 1-0.

Тиквеш продолжи со офанзивна игра, напаѓаше и по примениот гол, повторно имаше иницијатива македонскиот претставник, но Бреидаблик од својата втора шанса преку Кристинсон дојде и до втор гол за водство од 2:0 со кое и замина на полувемето.

Вториот дел започна без прилики, Бреидаблик почна да се затвора и да се повлекува, а Тиквеш и тоа како знаеше да го казни со фуриозен финиш. Се започна со голот на Кристијан Стојкоски по асистенцијата на Спахиу во 74. минута. Само шест минути подоцна следуваше мајсторија на Стојанов од слободен удар кој постигна маестрален гол, а веќе во 83.  минута Бразилецот Лео Гуера погоди за комплетен пресврт и водство на Тиквеш од 3-2.

Со овие 3:2 сега Тиквеш има солиден резултат пред реваншот на гостински терен за седум дена.