Фудбалерите на Ливерпул славеа против Милан со 2:1 во натпреварот од последното коло од групната фаза на Лигата на шампионите.

На тој начин италијанскиот претставник испадна не само од најелитното континентално натпреварување, туку и целосно од европските натпреварувања.

Можеше да биде поинаку ако се земе предвид дека Фикајо Томори го одбра вистинскиот момент за својот деби гол кога погоди во 29. минута од натпреварот по мешаницата во шеснаесетникот на Ливерпул по корнер.

Среќата на Милан не траеше долго. На сцена стапи незапирливиот Мохамед Салах.

Децата на Ливерпул, Мортон и Вилијамс си разменија додавања, а топката конечно стигна до Окслеид Чембрлен, кој добро се проби и на крајот шутираше. Топката се одби од противничкиот голман до Салах кој погоди.

Така тој стана првиот играч на Ливерпул по легендарниот Јан Раш кој постигнал 20 или повеќе голови во пет последователни сезони. И тоа уште во декември.

До крајот на натпреварот видовме целосен пресврт, а повторно скокот беше фатален. Овој пат шутираше Мане, а одбиената топка со глава ја удри Ориги и така уште еднаш се запиша во стрелците.

Во вториот натпревар од групата Б, Атлетико славеше во Португалија против Порто со 3:1.

Шпанскиот клуб долго време се мачеше, а како херој на тимот се истакна Антоан Гризман, кој го доведе тимот во водство во 56. минута .

Во Порто владееше страв кај играчите на шпанскиот клуб кога нешто повеќе од 10 минути подоцна беше исклучен Караско. Но, долго време не играа со играч помалку откако Вендел успеа да заработи идентична казна на спротивната страна.

На крајот бевме сведоци на гол шоуто, а во последните неколку паднаа дури три. За среќа на Атлетико, два од тие тројца беа нивни. Затоа ќе ги гледаме во следната фаза од Лигата на шампионите.

Порто ќе игра во Лига Европа, додека Милан се збогува.