Фудбалерите на Црвена звезда одиграа на гости кај Брага 1:1 (0:0) и се пласираа во нокаут фазата од Лига Европа.

Црвена звезда не дојде во Португалија да ги насочи сите сили кон задржување на својот гол, иако мораше да се повлече во првите неколку минути по ударите на Рикардо Орта и Мадеиро, но Милан Борјан беше на висината на задачата. Идејата на Црвена звезда бепе од контранапад да се нападне противникот и во овој дуел влегоа без доза на страв, што беше важно од психолошки аспект.

Звезда не беше опасна како Брага, но дефанзивците на избраниците на Дејан Станковиќ беа на висина на задачата и навремено реагираа со Борјан при сите напади и центаршутеви на противникот. Голема битка се водеше на средината на теренот, каде Гелор Канга и Славољуб Срниќ мораа да бидат доволно агресивни, но и мирни за да не добијат опомени. До крајот на полувремето Борјан мораше уште еднаш да реагира кога биеше Галено и покажа мала доза на несигурност. Сè на сè, после виденото во првите 45 минути резултатот бепе реален 0:0 .

На поетокот на вториот дел следеше кардинална грешка на Марко Гобељиќ кого топката го удри во раката, а Марко Гвида веднаш покажа на белата точка. Галено го испрати Борјан на спротивната страна и ја стави Брага на лидерската позиција во групата.

Прославата на Португалецот траеше дваесетина минути, кога Диего Леите  беше невнимателен на спротивната страна и со рака го удри Радован Панков во главата и му ја додели најстрогата казна на противникот. Александар Катаи беше сигурен за израмнување на 1:1 .

Брага не беше ни приближно опасна како во првото полувреме, Црвена звезда успеа да ги оддалечи од голот, а Станковиќ, би се рекло, навреме ги направи сите промени. Индиспонираниот Гобељиќ го замени Гајиќ, на местото на Живковиќ влезе Павков, а шанса добија и Бен, Крстичиќ, Дегенек .

Беше драматично до крај. Португалскиот тим ги насочи сите сили кон шеснаесетникот на ривалот, но Борјан беше на висина на задачата и сконцентриран.

Со ремито во Разград, меѓу Лудогорец и Мидтиланд пласман во нокаут фазата од Лига Европа изборија Црвена Звезда и Брага, а Митјиланд остана на третата позиција .